فرایند تولید ۲ آبان ۱۳۹۸

درباره مواد اولیه فرش دستباف بیشتر بدانیم

ابریشم

ابریشم کاربردی در قالیبافی از منطقه گیلان، مازندران، قم، مشهد و کاشان تأمین می‌شود و به ۴ گروه ابریشم خام، ابریشم پخته، ابریشم گل‌ابریشمی و ابریشم ته‌تشتی (کجین) تقسیم می‌شود.

الياف ابريشم از پيلۀ كرم ابريشم به دست مي‌آيند. از ابریشم در چله و خامۀ فرش استفاده می‌کنند. تولید ابریشم با بیش از ۲۶۰۰ سال سابقۀ تاریخی و کاربرد آن در انواع پارچه و قالی ایران شهرت و اعتبار جهانی دارد. تاریخ‌نگاران و جهانگردان زیادی از جمله هرودت، ابن حوقل، توماس هربرت و شاردن در نوشته‌های خود ابریشم ایران را بسیار مشهور و باارزش خوانده‌اند. الياف ابريشمي در نسبت مساوي به مراتب مستحكم‌تر از الياف پشمي‌اند. ابریشم کاربردی در قالیبافی از منطقه گیلان، مازندران، قم، مشهد و کاشان تأمین می‌شود و به ۴ گروه ابریشم خام، ابریشم پخته، ابریشم گل‌ابریشمی و ابریشم ته‌تشتی (کجین) تقسیم می‌شود.
گاهي از ابريشم براي برق و جلا دادن و برجسته نشان دادن طرح و نقش استفاده مي‌كنند مانند فرش‌هاي گل‌ابريشم نایين، كاشان، تبريز و بيرجند يا اين‌كه به عنوان تار و پود آن را به كار مي‌برند (قاليچه‌هاي چلۀ ابريشمي اصفهاني). در حال حاضر تولیدات شهر قم به قالی‌های تمام‌ابریشم شهرت جهانی دارند.
دو روش زیر برای شناسایی و امتحان کردن ابریشم واقعی از نوع مصنوعی در فرش عبارت‌اند از:
روش سوزاندن: قسمتی از ابریشم را ببرید و بسوزانید. به خاکستر و بوی دود دقت کنید. اگر ابریشم طبیعی باشد، باید در برابر شعله گلوله‌ای تقریبا سیاه شود و بویی شبیه سوختن مو داشته باشد، زیرا مو و ابریشم هر دو بافت‌های پروتئینی‌اند. اما اگر خاکستر نرم و گچی‌رنگ و دود آن نیز بویی شبیه کاغذ دارد، ابریشم مصنوعی در آن استفاده شده است.
روش فیزیکی: فرش را با کف دست نوازش کنید. اگر کف دستتان گرم شد، ابریشم طبیعی است و در غیر این صورت ابریشم مصنوعی است. در برخی مواقع به حسی که دارید شک می کنید. در این صورت حتماً فرش مورد نظر را با یک فرش ابریشمی، که از اصل بودن آن مطمئن هستید، مقایسه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *