فرایند تولید ۲ آبان ۱۳۹۸

دنیای هزار رنگ فرش در این مرحله متولد می شود

رنگ‌آمیزی نقشه فرش دستباف

یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین رشته‌های رایج در تولید فرش رنگ‌آمیزی و نقطه‌چینی فرش است. نقاش فرش طرح آماده‌ شده توسط طراح را بر روی کاغذهای شطرنجی که رجشمار مطابق با رجشمار‌های طرح اصلی است پیاده می‌کند.

یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین رشته‌های رایج در تولید فرش رنگ‌آمیزی و نقطه‌چینی فرش است. تا آن‌جا که اگر طرح نقشه نیز ایرادهایی داشته باشد با تلاش و هنرنمایی نقاش آن ایراد‌ها به چشم نخواهد آمد. البته عکس این کار نیز صادق است.
نقاش فرش طرح آماده‌شده توسط طراح را بر روی کاغذهای شطرنجی که رجشمار مطابق با رجشمار‌های طرح اصلی است پیاده می‌کند. او با استفاده از رنگ‌های مخصوص و آماده و با به کار گیری تجربه و ذوق و سلیقۀ هنری و کارایی خویش به رنگ زدن گل‌ها و نقشه‌ها می‌پردازد و در پایان کار نقطه‌چینی را انجام می‌دهد. اولین مورد برای جذب مشتری برای خریدن فرش نقشه و رنگ آن است. یک فرش خوب، علاوه بر کیفیت بافت، باید نقش زیبا، متناسب و هماهنگ داشته باشد.
مرحلۀ بعدی در طراحی و نقاشی قالی نقطه‌نگاری يا نقطه‌زنی يا نقطه‌چين كردن طرح است. هر نقطه‌ای كه در داخل يك چهارخانۀ شطرنجی قرار دارد، نشانۀ يك گره برای بافنده است. كار نقطه‌زنی بسيار حسّاس و پراهميت است و انجام دادن آن دقت زیادی طلب می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *