شرکت فرش ایران

تاریخچه

پشم شویی

ریسندگی

رنگرزی سنتی

رنگرزی شیمیایی

قالیشویی

عملیات تکمیل

نشانی

تاریخچه کارخانه کرج

آغاز به کار کارخانه تامین مواد اولیه کرج در ۱۳۳۶ خورشیدی بود. این کارخانه از محل حمایت‌های مالی دولت امریکا و برای توسعه صنایع بومی تاسیس شد.

کارخانه کرج تحولی مهم در بخش اداری و زنجیره تولید شرکت فرش ایران ایجاد کرد که تاکنون نیز ادامه یافته است. پایه‌گذاری این کارخانه سبب شد تأمین مواد اولیه، انبار، پشم‌شویی، ریسندگی، قالی‌شویی، رنگرزی، عملیات تکمیلی و مرمت فرش همگی در خود شرکت فرش ایران و مطابق با استانداردهای کیفی دقیق انجام شود و شرکت را از واگذاری این امور به بیرون بی‌نیاز کند.

کارگاه پشم شویی

از مهمترین مواد اولیه تولید فرش دستباف پشم است. پشم مرغوب که از مناطق مختلف ایران جمع آوری می‌شود در انبارهای کارخانه کرج تفکیک و جدا سازی و آماده شست و شو می‌شود.

عملیات شست و شو و عدل بندی پشم در کارگاه پشم شویی این کارخانه انجام می‌شود. هم‌اکنون در مجموعه کارخانه‌های شرکت فرش ایران در کرج که ۵۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد، خدمات پشم‌شویی با ظرفیت روزانه ۵۰۰۰ کیلوگرم انجام می‌شود.

کارگاه ریسندگی

پشم شسته شده در کارگاه‌های تخصصی ریسندگی کارخانه کرج بسته به نوع و ظرافت مورد نیاز فرش‌ها با دستگاه‌های روز ریسیده می‌شود.

در این کارگاه متناسب با رجشمارهای ۲۰ تا ۶۰ پشم‌ آماده می‌شود. گفتنی است بخش ریسندگی کارخانه که مدتی برای ارتقای سطح کیفی کار تعطیل بوده به تازگی دوباره فعال شده.

کارگاه رنگرزی گیاهی

یکی از دلایل شهرت فرش ایرانی رنگ‌های با ثبات و طبیعی آن است. کارگاه رنگرزی سنتی کارخانه کرج با هدف تضمین کیفیت رنگرزی مواد اولیه مصرفی و نظارت دقیق بر رنگزاها و عملیات رنگرزی شروع به کار کرده.

در این کارگاه ضمن افزایش کیفیت در تنوع‌های رنگی مورد نیاز نقشه‌های مختلف، مواد اولیه مورد نیاز را در طیف‌های رنگی تامین کند. در حال حاضر خدمات رنگرزی گیاهی با ظرفیت روزانه ۱۰۰ کیلوگرم در کارخانه کرج انجام می‌شود.

کارگاه رنگرزی شیمیایی

در پی پیشرفت صنایع نساجی و رنگزاهای مصنوعی رنگ‌های با ثبات شیمیایی هم به تولید فرش دستباف راه پیدا کردند. در کارگاه رنگرزی شیمیایی کارخانه کرج انواع طیف‌های رنگی مورد نیاز در فرش‌های تولیدی شرکت فرش در ظرافت‌‌های مختلف و حجم بالا به صورت روزانه رنگرزی و خشک می‌شوند تا راهی کارگاه‌های بافت شوند.

در حالا حاضر کارگاه رنگرزی شیمیایی کارخانه کرج با ظرفیت رنگرزی روزانه ۲۸۰ کیلوگرم فعال است.

کارگاه قالیشویی

شست و شو فرش پیش از عرضه در فروشگاه‌ یا پس از مدتی استفاده همواره یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان و مشتریان فرش است. شرکت فرش ایران با تجهیز قالیشویی تخصصی انواع دستبافته‌های سنتی از گلیم و گبه تا فرش‌های ریز باف ایرانی شرایطی فراهم کرده تا فرش‌های تولیدی و فرش‌های مشتریان با اطمینان خاطر شسته شوند.

کارگاه قالی‌شویی کارخانه کرج با رعایت استانداردهای مناسب در حال حاضر با ظرفیت روزانه ۸۰ مترمربع مشغول فعالیت است.

کارگاه مرمت و تکمیل فرش

هر فرش پس از بافت و پیش از عرضه به فروشگاه نیاز به عملیات تکمیل دارد. عملیاتی شامل نازکی، شیرازه، دارکشی و … تا نهایتا اماده استفاده شود.

کارگاه مرمت و عملیات تکمیل کارخانه کرج در دو گروه کاملا تخصصی و حرفه‌ای با ظرفیت روزانه ۱۰۰ مترمربع در حال فعالیت است و اماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز در صورت بروز مشکل برای فرش است.

نشانی و اطلاعات تماس

نشانی: کرج، میدان استاندارد، به سمت شهرک شیخ سعدی، جنب اداره گذرنامه، کارخانه تامین مواد اولیه کرج

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه ۸:۰۰ تا ۱۶:۰۰ – پنجشنبه‌ها ۸:۰۰ تا ۱۳:۰۰ – این کارخانه روزهای تعطیل و جمعه تعطیل است

تلفن: ۰۲۶۳۲۸۲۰۶۴۱