فرش مناطق ۳ آبان ۱۴۰۰

روایتی از هنر دیار کریمان

فرش کرمان

کرمان یکی از استانهای تولید کننده قالی‌ و فرش دستباف با قدمتی دیرینه است. از ویژگی های فنی فرش‌های کرمان میتوان به سبک بودن بافت، فارسی باف و لول باف بودن آن اشاره کرد.

کرمان یکی از استانهای تولید کننده قالی‌ و فرش دستباف با قدمتی دیرینه است.

مناطقی چون ماهان،راور،زرند،رفسنجان و کرمان شهری باف و بخش های تابعه روستایی باف هستند. حوزه های فرش بافی کرمان عبارتند از: چوپال، ماهان، قیط‌العرب، اسفندقه،افشار، یرجان، رفسنجان، راور، کرمان، بافت و جیرفت.

از میان این مناطق شهری باف کرمان،شهر راور در صدر است و از میان مناطق روستایی باف و عشایری،سیرجان از همه مشهورتر است. قالی های شهری باف و روستایی باف استان اکثرا سه پود هستند و استفاده از گره نامتقارن در آنها رایج است.

کرمان یکی از مراکز قالیبافی ایران که در قالی‌های خود به جای یک یا دوپود از روش سه پود گذاری استفاده میکنند. پود اول‌و‌سوم از حیث ضخامت یکسان اند و قدری از نخ چله نازک‌ترند و پود وسط بسیار نازک است.

از ویژگی های فنی فرش‌های کرمان میتوان به سبک بودن بافت، فارسی باف و لول باف بودن آن اشاره کرد. طرح قالی کرمان بیش از هرچیز مربوط به در هم آمیختن <<طرح و رنگ>> است.

نقشه های خوشه‌انگوری، گلدانی، درختی، سبزیکارچمنی، ستونی۳۳پل، قاب‌قرآنی، بته‌جقه‌ای،لچک‌ترنج‌کف ساده، شکارگاه و افشان، گوبلن و گلفرنگ، خشتی و لوزی خاتم ، اردبیلی و برگ چغندری میتوان یاد کرد که نقشه های سرام ، قاب قرآنی و گل کومه ای مختص کارهای کرمان میباشد.

دلایل مهم شهرت قالی بافی کرمان

در تهیه قالی های مطبوع و زیبا بر روی متن های کم رنگ مهارت و استادی پیدا کرده اند. به همین دلیل کرمان در زمینه تهیه قالی های زیبا و نفیس از مایه های روشن بی رقیب است.
در هیچ یک از قالی های مرغوب کرمان کمتراز ۱۵ رنگ به کار به کار نرفته است و از تخته قالی‌های نفیس دوبرابر این تعداد رنگ بهره گرفته شده است.

شرکت سهامی فرش ایران نیز در کرمان درای شعبه تولیدی میباشد و قالی های بسیار زیبایی تولید می کند که اصالت و کیفیت فرش های کرمان را حفظ کرده و در فروشگاههای خود عرضه میکند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *