رویدادها ۱۷ مهر ۱۳۹۸

به همت خانواده رشتی زاده در قم برگزار می شود

مسابقه طراحی فرش «گره طلایی» در گام چهارم

چهارمین دوره مسابقه طراحی فرش «گره طلایی» آذرماه ۹۸ هم‌زمان با هفتمین دوره یادواره زنده‌یاد رشتی‌زاده در قم برگزار می‌شود.

چهارمین دوره مسابقه طراحی فرش «گره طلایی» آذرماه ۹۸ هم‌زمان با هفتمین دوره یادواره زنده‌یاد رشتی‌زاده در قم برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی فرش ایران، این مسابقه که در سه دوره پیشین ویژه دانشجویان رشته فرش بود در دوره چهارم گستره وسیع‌تری را شامل می‌شود.
بر پایه این گزارش، در این رقابت هنری که تا ششم آذرماه ادامه دارد، دانشجویان و دانش‌آموختگان دیگر رشته‌های هنری نیز می‌توانند توان و خلاقیت خود را بیازمایند.
افزون‌بر تنوع در گروه داوران و شیوه داوری این رویداد، این بار گروه‌بندی ۴ گانه بخش‌های رقابتی نیز از وجوه ممیزه با دوره‌های پیشین است و پیش‌بینی شده است تا آثار برگزیده در موزه فرش ایران نیز به نمایش درآیند.
این دوره از مسابقه طراحی فرش گره طلائی در بخش‌های کلاسیک و نیمه‌کلاسیک (دستی/ رایانه‌ای)، عشایری و ذهنی‌باف و نیز ایده‌های نوگرایانه برگزار می‌شود.
دستورالعمل مسابقه یادشده به شرح زیر اعلام شده است:

اهداف:
ایجاد انگیزه برای دانشجویان و دانش‌آموختگان فرش دست‌باف در ادامه کار مفید و تشویق و ترغیب ایشان به خلاقیت و نوآوری سنجیده و ایجاد تنوع.
استعدادیابی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانشجویان و دانش آموختگان فرش
واجدان شرایط شرکت در مسابقه:
کلیه دانشجویان فعلی و دانش‌آموختگان سال ۱۳۸۸ تاکنون در نظام آموزش عالی کشور در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد درکلیه رشته‌های هنر به‌ویژه فرش دست‌باف با ارائه معرفی‌نامه یا کارت دانشجویی معتبر از دانشگاه محل تحصیل.

زمان‌بندی مسابقه:
۲ شهریور ماه ۱۳۹۸: شروع ثبت نام
۶ آذر ۱۳۹۸ :آخرین مهلت تحویل آثار
۸ آذر: داوری آثار در موزه فرش ایران
۹ تا ۱۵ آذر: نمایش آثار منتخب در موزه فرش ایران
۱۶ آذرماه ۹۸ هم‌زمان با ششمین همایش گره طلائی رشتی‌زاده: اهدا جوایز و تجلیل از برگزیدگان

نحوه ثبت نام درمسابقه:
کلیه واجدان شرایط شرکت در مسابقه می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت ایران گره به نشانی اینترنتی www.guereh.com و تکمیل فرم ثبت‌نام در این مسابقه شرکت کنند.
مشخصات آثار
آثار ارائه شده باید با رویکرد کلی خلاقیت و نوآوری در طراحی و رنگ‌آمیزی فرش دست‌باف ایرانی در ۴ گروه ذیل و به صورت دستی یا فایل کامپیوتری ارائه شود.
طرح‌های کلاسیک و نیمه‌کلاسیک (به شیوه طراحی و رنگ‌آمیزی دستی مبتنی بر حفظ اصول و مبانی طراحی‌سنتی در حوزه‌هایی نظیر:
الف) کاشان، اصفهان، تبریز، کرمان، قم، اصفهان، نایین، مشهد و…
ب) ساروق، هریس، دُرُخش، ملایر، جوشقان، بیجار، همدان، اردبیل و …
۲- طراحی کلاسیک و نیمه‌کلاسیک) به شیوه طراحی و رنگ‌آمیزی رایانه‌ای مبتنی بر حفظ اصول و مبانی طراحی‌سنتی درحوزه‌های بر شمرده در ردیف ۱
عشایری و ذهنی‌باف به شیوه طراحی و رنگ‌آمیزی دستی مبتنی بر حفظ اصول و مبانی طراحی‌سنتی در قالی‌هایی نظیر بلوچ، کردی، شاهسون، قشقایی و… همچنین برخی قالی‌های روستایی‌باف قدیم که به شیوه ذهنی بافته می‌شدند.

طرح‌ها و ایده‌های نوگرایانه در طراحی و رنگ‌آمیزی (متفاوت با شیوه‌های رایج و سنت‌های متداول در طراحی نقشه‌های قالی ایرانی) که می‌توانند به صورت رایانه‌ای کشیده شوند.

تبصره ۱: کلیه آثار باید به شرح ذیل به صورت کامل و تکمیل شده از نظر طراحی و رنگ‌آمیزی ارائه شود و دبیرخانه مسابقه از پذیرش آثار تکمیل نشده معذور است.
الف)کلیه آثار ارسالی در گروه‌های ۱ و ۳ در صورتی‌که به صورت یک‌چهارم طراحی شده‌اند، فقط یک چهارم آن رنگ‌آمیزی شود؛ اما از نظر طراحی باید کامل کشیده شوند.آثاری که به صورت یک‌دوم طراحی شده‌اند فقط یک‌دوم آن رنگ‌آمیزی گردد؛ اما از نظر طراحی باید کامل کشیده شوند. آثاری که به صورت سراسر هستند باید به طور کامل طراحی و رنگ‌آمیزی شوند.
ب) کلیه آثار ارسالی در گروه‌های ۲ و ۴ باید به صورت کامل طراحی و رنگ‌آمیزی شده باشند.
تبصره۱: هر فرد مجاز به ارائه حداکثر ۲ اثر در هر بخش از این مسابقه است.
تحویل آثار
واجدین شرایط می توانند آثار خود را به همراه فرم تکمیل شده شناسنامه طرح یا نقشه فرش و فرم مشخصات متقاضی فرش به دفتر انجمن هنرمندان طراح و نقاش استان قم واقع در قم، پاساژ حجت، طبقه ۶، پلاک ۳۶۷ حداکثر تا تاریخ ۰۶/۰۹/۱۳۹۸ تحویل داده و رسید دریافت نمایند یا به نشانی فوق با پست ارسال کنند.
تبصره ۲: تحویل اثر به منزله قبول مقررات و شرایط و ضوابط شرکت در نمایشگاه و مسابقه و نیز مجوز نمایش اثر در نمایشگاه و چاپ در کتاب مربوط به مسابقه خواهد بود.
معیارهای انتخاب و داوری آثار:
تآکید به اصالت‌ها
خلاقیت و نوآوری در طرح و رنگ
توجه به ترکیب‌بندی و هماهنگی طرح و رنگ
رعایت اصول و قواعد طراحی و رنگ‌آمیزی نقشه فرش
در صورت اقتباس، الهام و یا بهره‌گیری از طراحی که قبلا” توسط طراح دیگری خلق شده باشد، باید روی نقشۀ ارائه شده با ذکر نام طراحِ مرجع، مراتب را به اطلاع برساند. بدیهی است طرح‌های اقتباس نشده بر طرح‌های اقتباس شده هنگام داوری، ارجحبت دارند.
تبصره – اگر طراح مرجع نسبت به این امر شکایت داشته باشد، طرح از مسابقه خارج می‌شود.
جوایز:
۱- اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به نفر برتر هر گروه
اعضای هیئت داوران (به ترتیب حروف الفبا)

علی‌اصغر خوشگفتار مقدم
حمیدرضا ذوالانواری
تورج ژوله
مهسا مجیدی
رضا یساولی
تبصره۳: آثار راه یافته به مرحله نهایی در نمایشگاهی اختصاصی به نمایش در خواهد آمد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *