اخبار فرش ۲۶ آذر ۱۳۹۸

با عملیاتی نشدن تفاهم نامه راه اندازی موزه فرش در بجنورد

موزه فرش خراسان شمالی به شیروان رسید

علی مستوفیان گفت ۱۲ تخته فرش نفیس از دوره صفویه و قاجاریه در این موزه به نمایش گذاشته می شود و موزه با فرش هایی که ارزش آن هزار میلیارد ریال است دهه فجر امسال، کار خود را شروع می کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی فرش ایران به نقل از ایرنا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با اعلام این خبر گفت: درهای موزه فرش استان در شیروان همزمان با دهه فجر به روی مردم گشوده می‌شود و مسکوت ماندن یا تعطیلی امور اجرایی آن نادرست است.

علی مستوفیان اظهار داشت: موزه فرش خراسان شمالی در حال تکمیل است و حتی ویترین‌های آن نیز جایگذاری شده. وی افزود: ۱۲ تخته فرش نفیس از دوره صفویه و قاجاریه در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود و موزه با فرش‌هایی که ارزش آن هزار میلیارد ریال است دهه فجر سال ۱۳۹۸، کار خود را شروع می‌کند.
وی ادامه داد: در صورت استقبال از این موزه و ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری فرش‌های بیشتر، ممکن است تعداد فرش‌های نفیس افزایش پیدا کند.

مستوفیان در خصوص روند راه اندازی این موزه گفت: از سال ۱۳۹۰، بیست تخته فرش نفیس از موزه فرش ایران به منظور راه اندازی موزه فرش به خراسان شمالی منتقل شد اما نبود مکان مناسب و همکاری نکردن مسئولان برای تامین فضا موجب شد تا این موزه راه‌اندازی نشود و این فرش‌های نفیس در انبار خاک بخورد.
وی گفت: در ابتدا قرار بر این بود تا این موزه در بجنورد راه اندازی شود و حتی تفاهم نامه‌ای با شورای اسلامی شهر بجنورد منعقد شد تا مکانی را برای امر اختصاص دهند اما این تفاهم نامه عملیاتی نشد. لذا از آنجاییکه مکان مناسبی در شیروان برای راه اندازی این موزه اختصاص داده شده، موزه فرش در این شهرستان راه اندازی خواهد شد و علاوه بر آن فرآیند بافت فرش، ابزار و آلات فرش‌بافی و … نیز در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود.


گفتنی است در حال حاضر بنا بر اعلام معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ۲۰ هزار بافنده فرش در این استان فعالیت می‌کنند و حتی یکی از منحصر به فردترین فرش‌های جهان که همان فرش دو رویه تمام ابریشم دویدوخ است در این استان بافته می‌شود.

۶ موزه فعال با مساحت ۱۰۱۵۰ متر مربع در استانِ ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی دایر است. از مجموع آثار تاریخی این استان، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی و ۷۰ اثر ناملموس در فهرست ملی ثبت شده و ۱۱ اثر نیز به ثبت جهانی رسیده است. این استان با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده، حلقه اتصال شمال و شرق کشور است که مسیر عبور میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *