دانستنی‌های فرش ۲۰ اسفند ۱۳۹۸

چند نکته کاربردی برای

انتخاب رنگ فرش

یکی از دغدغه‌ های اصلی افراد در دکوراسیون داخلی، انتخاب یک فرش مناسب و زیبا برای فضای منزل است. از طرفی رنگ فرش، تاثیر بسیار زیادی در روحیات و خلق و خوی افراد دارد. اما چه رنگی برای فرش دکوراسیون خانه ما مناسب است؟

گردش رنگ در کل فضای خانه یک رکن اساسی برای دکوراسیون داخلی محسوب می­‌شود که به سادگی قابل اجراست. انتخاب رنگ فرش مناسب در دکوراسیون منزل، تاثیر بسزایی در تکمیل شدن فضای داخلی دارد. می‌­توانید از یک یا چند رنگ، فرش­تان را انتخاب کنید و از آن رنگ‌ها در سایر قسمت‌های خانه نیز استفاده کنید یا فرشتان را با توجه به رنگ غالب خانه تهیه کنید. در این یادداشت با چند پیشنهاد ساده و عملی، فاکتورهای مهم انتخاب رنگِ فرشِ مناسب برای پذیرایی در دکوراسیون‌های مختلف را مطرح می‌کنیم.

پذیرایی با یک رنگ مشخص

اگر یک رنگ در مبلمان و ترکیب رنگی دکوراسیون خانه شما وجود دارد، می‌توانید از رنگ مکمل آن برای فرش استفاده کنید. توجه کنید؛ اگر رنگ دکوراسیون پذیرایی، یک رنگ واحد و در درجه‌های رنگی مختلف است، برای انتخاب رنگ فرش، سراغ رنگ مشابه نروید. این کار فضا را یکنواخت و کسل کننده جلوه می‌دهد.

پذیرایی با رنگ‌های متنوع

اگر تعداد رنگ‌های زیادی در دکوراسیون پذیرایی شما به چشم می‌خورد، بهتر است برای جلوگیری از شلوغ شدن و ناهماهنگی فضا، رنگ فرش را از همان رنگ‌های موجود در دکوراسیون خود انتخاب کنید. سعی کنید فرشی را انتخاب کنید که حداقل دارای یک یا دو رنگ از رنگ‌های دکوراسیون شما باشد. در این مورد از رنگ‌های خنثی بهترین کمک را می‌توان گرفت.

پذیرایی کوچک

اگر در انتخاب رنگ فرش پذیرایی خود محدودیت ندارید به شما توصیه می‌کنیم در فضاهای کوچک حتما از رنگ‌های روشن و براق استفاده کنید. همانطور که می‌دانید رنگ‌های روشن، فضای داخلی را بزرگتر و دلبازتر نشان می‌دهند.

رنگ‌های تیره

این رنگ‌ها قابلیت این را دارند که لکه‌ها و آلودگی‌های فرش را کمتر و فضا را صمیمی‌تر نشان دهند. استفاده از این رنگ‌ها در فضاهای رو به شمال که آفتاب گیر نیستند، بسیار موثر و مناسب است.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های سفید، طوسی، کرم و … در هر فضا و هر سبکی کاربرد دارند و به راحتی با رنگ وسایل دیگر هماهنگ می‌شوند. برای اینکه فضای پذیرایی یکنواخت و کسل کننده نشود از رنگ‌های گرم‌تر در کنار رنگ‌های خنثی، بهترین استفاده را ببرید. این رنگ‌ها احساس راحتی و آرامش را به فضا منتقل می‌کنند.

فرش با رنگ‌های متنوع

فرش‌های ایرانی نمونه بارز فرش با رنگ‌های زیاد و متنوع است. اما به این نکته توجه کنید؛ اگر در فضای پذیرایی خود از مبلمان طرح دار و انواع رنگ‌ها در سایر اکسسوری‌های خود استفاده کرده اید، انتخاب فرش با رنگ‌های متنوع به ضرر شما تمام می‌شود. شلوغ شدن بیش از حد از انرژی فضا می‌کاهد و آرامش شما را مختل می‌کند.


در این یادداشت سعی کردیم بطور مختصر، در انتخاب بهترین رنگ فرش برای پذیرایی منزل به شما کمک کرده باشیم. نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با خوانندگان دانستنی‌های فرش در میان بگذارید!


کلمات کلیدی:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *