اخبار فرش ۱ دی ۱۳۹۸

محمدرضا پورابراهیمی در جشنوراه فرش راور گفت:

تولید فرش دستباف، کمتر از تولید نفت در کشور نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خلق اثر هنری فرش دستباف، کمتر از استخراج و تولید نفت و زغال‌سنگ و سنگ آهن در کشور نیست گفت: کار دانشگاهی نیز در حوزه فرش در شهرستان راور آغاز شده.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی فرش ایران به نقل از کالاخبر، محمدرضا پورابراهیمی در جمع هنرمندان و صنعتگران فرش دستباف استان کرمان در جشنوراه فرش راور عنوان کرد: شوک ارزی اخیر تبعات سنگینی را برای کشور ایجاد کرد که از پیامدهای آن، آثار تورمی بود اما در کنار آن مزیت‌هایی در اقتصاد ایران اتفاق افتاد که از ظرفیت کاهش ارزش پول ملی می‌شود به عنوان نقطه اتکا برای صادرات محصولات داخلی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه این ظرفیت هم اکنون برای صنعت فرش دستباف کشور و استان کرمان فراهم است که جهش بزرگی در حوزه صادرات داشته باشیم افزود: صنعت فرش دستباف رویکرد هنری دارد و امروز می‌تواند بهترین درآمد را داشته باشد. ورود ستاد عتبات برای تولید فرش‌های حرم مطهر ائمه اطهار (ع) در کربلا و نجف، شروعی برای رونق این حوزه بود.

پورابراهیمی تصریح کرد: ما اکنون توسعه کمی را در صنعت فرش شهرستان‌های راور و کرمان شاهدیم اما باید توسعه کیفی به مفهومی که حلقه های نیازمان در شهرستان راور را بتوانیم تکمیل کنیم، مدنظر قرار گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مرکز ملی فرش که حمایت از این صنعت را به عهده دارد، باید توسعه فعالیت‌های بخش قبل از تولید فرش شامل مواد اولیه را در راور به عنوان پایلوت اصلی مدنظر قرار دهدادامه داد: این شکل فعالیت می‌تواند در قالب تعاونی‌‌ها باشد که برای تامین مالی آن‌ها هم کمک می‌کنیم، ضمن اینکه اثر مثبتی در فرآیند تولید فرش دارد و کیفیت بالا، کاهش هزینه‌های تولید و اشتغال را به همراه خواهد داشت.

وی راه اندازی نمایشگاه دائمی عرضه محصولات فرش راور را در این شهرستان خواستار شد و گفت: شهرستان راور مسیر عبور زائران امام رضا (ع) است و وجود این نمایشگاه بهانه ‌ای برای بازدید از این نمایشگاه می‌شود. پورابراهیمی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه می‌تواند در مسیر اصلی جاده راور به مشهد راه اندازی شود، زمین آن موجود است و اگر تولید کننده‌های فرش به صورت جمعی و یا فردی می‌توانند مبنا قرار گیرد و فرش با کیفیت بالا به مردم عرضه شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عرضه فرش در بورس کالا را لازم دانست و اظهار کرد: خیلی از تولیدکنندگان فرش ما به بازار دسترسی لازم را ندارند، عرضه فرش در بازار فرعی بورس اکنون امکان پذیر است و می‌توانیم قیمت‌های تعادلی و ارتباط آن را به حوزه تجارتی ایجاد کنیم.

وی از احتمال حضور رئیس سازمان تامین اجتماعی در استان کرمان خبر داد و بیان کرد: از توافق‌های ما با سازمان تامین اجتماعی افزایش تعداد تحت پوشش برای قالیبافان خواهد بود. حدود ۲ میلیون نفر در صنعت قالیبافی کشور کار می کنند که استان کرمان ۲۰۰ هزار نفر در این حوزه فعالیت دارند و این امر شرایطی را ایجاد می‌کند که بتوانیم اقتصادمان را از نفت جدا کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خلق اثر هنری فرش دستباف، کمتر از استخراج و تولید نفت و زغال‌سنگ و سنگ آهن در کشور نیست گفت: کار دانشگاهی نیز در حوزه فرش در شهرستان راور آغاز شده و به شکل تخصصی نیز در این حوزه وارد شده ایم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *