• رکورد دار گینس

    بزرگترین فرش دستباف جهان

فرش مسجد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان (ابوظبی)

این فرش بی نظیر به عنوان بزرگترین و از لحاظ فنی پیچیده ترین فرش دستباف جهان رکورد بی سابقه ای را در تاریخ فرش دستباف جهان از خود بجا گذاشته است. قرارداد بافت این فرش از سوی شهرداری شهر ابوظبی به منظور پوشش نمازخانه اصلی مسجد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان به شرکت سهامی فرش ایران واگذار شد.
عرض این فرش ۱۳۳ متر و طول آن به تفاوت از ۴۰ تا ۴۸ متر و مساحت آن ۵۶۳۴ متر مربع است. برای بافت این فرش شرکت سهامی فرش ایران روزانه ۱۲۰۰ نفر بافنده ماهر را در دو نوبت کاری به کار گمارد که کار بافت فرش را در مدت ۱۸ ماه به پایان رساندند. نقشه فرش افشان سراسری است که ۵ ترنج به قطرهای ۲۰، ۷ و ۱۴ متر را در بر می گیرد. ترکیب ترنج ها در میان زمینه سبز اثر بصری بدیعی را می آفریند که یادآور گلستان های قدیمی ایران است. در زمینه فرش خطوط برجسته ای ایجاد شده تا با استفاده از آن ها نمازگزاران بتوانند صفوف مستقیم تشکیل دهند. از لحاظ فنی این برجستگی‌ها به نحوی ماهرانه تعبیه شده که از فاصله دور دیده نمی شود، ولی به محض اینکه نمازگزاران به محل تشکیل صف نماز نزدیک می شوند، این خطوط برجسته به صورت واضح مشاهده شده و آنان را در ایجاد صف مستقیم و منظم راهنمایی می نماید.
رجشمار این فرش ۴۰ گره است و به طور کلی فرش به نحوی بافته شده که نسل ها دوام آورده و قابل استفاده خواهد بود. این فرش دارای ۲٫۱۲ میلیارد گره است که همگی با سرانگشتان هنرمند و خلاق بافندگان ما زده شده است. این فرش پس از بافت و انجام عملیات پایانی در مصلی بزرگ تهران رونمائی و در معرض دید علاقمندان به هنر ایرانی گگذاشته شد و سپس به مقصد نهایی خود یعنی ابوظبی حمل شد. گزارشگرانی که در آیین رونمایی فرش حضور داشتند ناگزیر سوار هلی کوپتر شدند تا بتوانند شمائی کلی از این فرش عظیم را به تصویر بکشند. این شاهکار هنری شامل طرح و نقشه بسیار زیبا و مواد اولیه درجه یک و بافت بی نظیر است و شکوه و زیبایی مسجد شیخ زاید را چندین برابر افزایش می دهد.